Fıtık Nedir ?

Fıtık karın duvarında bir noktada gevşeme yada yırtılmaya bağlı olarak karın içi organların veya yağ dokusunun önüne karın zarını alarak bir kese gibi karın dışına çıkması demektir.

fitik

Fıtık karın duvarında bir noktada gevşeme yada yırtılmaya bağlı olarak karın içi organların veya yağ dokusunun önüne karın zarını alarak bir kese gibi karın dışına çıkması demektir.

Fıtık sebepleri nelerdir?

  • Ağır kaldırmak,
  • Zorlayıcı sportif faaliyetlerde bulunmak,
  • Yüksek bir yerden atlamak yada düşmek gibi karın duvarını zorlayıcı istemsiz hareketler
  • Doğustan bağ dokusu gevşekliği, yada kasık kanalının açık kalması (çocukta)
  • Daha önce cerrahi bir girişim geçirmek

Fıtık tipleri:

Çok farklı yerlerde görülebilir. Göbek, kasık, epigastrik vb pek çok fıtık tipi vardır. Bir ameliyat sonrasında karın duvarında gevşemeye bağlı fıtık oluşmuşsa biz buna kesi yeri fıtığı diyoruz.

Fıtık belirtileri:

Sıklıkla ele gelen bir şişlikle kendini belli ederken bazen de hasta o bölgede sadece ağrı ile başvurabilir. Yine bazen o bölgede ağrılı şişlik, fıtık üzerindeki ciltte kızarıklık, morarma, gaz gaita çıkaramama gibi bulgular olabilir. Böyle bir durumda boğulmuş fıtıktan bahsedilir. Boğulmuş fıtık acil ameliyat gerektiren bir durumdur. Müdahele edilmediği takdirde fıtık içindeki barsak yada diğer karın içi organlarda beslenme bozukluğu ve sonrasında gangrene hatta ölüme kadar giden durumlar gözlenebilir.

Tanı:

Çoğunlukla fizik muayene yeterlidir. Ancak bazen ultasonografi, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılabilir.

Tedavi:

Fıtık ne tipte olursa olsun tedavide esas bu defektin onarılması ve bir yama ile sağlamlaştırılmasıdır. Fıtık ameliyatları sıklıkla acil ameliyatlar değildir. Ancak boğulmuş fıtık söz konusuysa acil müdahale gerekir. Burada beklenen süre çok önemlidir. 6 saatten sonra geri dönüşümsüz daha karmaşık bir tabloyla karşı kaşıya kalınabiir.

Geçmişte tedavide açık cerrahi yöntemleri kullanılırken bugün bu ameliyatları laparoskopik(kapalı) olarak da yapabilmekteyiz. Yöntem açık yada kapalı nasıl olursa olsun erişkinlerde görülen fıtıklarda defekt mutlaka sentetik bir materyal olan yama ile sağlamlaştırılır. Kapalı ameliyatların avantajı hastanede kalış süresinin az olması, hastanın birkaç gün içinde normal hayatına dönebilmesi, ağrısının daha az olması ve yara yerinde kanama enfeksiyon gibi sorunların daha az görülmesidir.