Obezite Cerrahisi

Obezite vücut yağ kitlesinin artması olarak tanımlanır. Obeziteyi değerlendirirken vücut kitle indeksi (VKİ) denilen bir parametreden faydalanıyoruz.

obese

Obezite vücut yağ kitlesinin artması olarak tanımlanır. Obeziteyi değerlendirirken vücut kitle indeksi (VKİ) denilen bir parametreden faydalanıyoruz. Bu parametrede kişinin kilosu boyunun karesine oranlanır.

Çıkan sonuca göre VKİ;

 • 20-25 arası normal
 • 25-30 arası kilolu
 • 30-35 arası obez
 • 35-40 arası ileri obez
 • 40-50 arası morbid obez
 • 50-60 arası süper obez
 • 60 üstü süper süper obez

Obezite halk arasında sadece şişmanlık olarak algı yaratsa da vücutta çok çeşitli sorunlara yol açan sistemik bir hastalıktır. Önüne geçilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Kimler cerrahiye adaydır?

VKİ 40 üstü veya 35 üstü olup da diabet (şeker hastalığı), hipertansiyon, kemik problemleri, dolaşım proplemleri, karaciğerde yağlanma vs. gibi eşlik eden hastalığı olan 16-65 yaş arası kişilere cerrahi planlanabilir.

Kimlere cerrahi yapılmaz?

 • Anestezi almaya engel durumu olan,
 • Ameliyat olmak istemeyen,
 • Madde bağımlılığı olan,
 • Psikiatrik problemi olan,
 • Kronik organ yetmezliği olan,
 • Hormonal dengesizliği olan,
 • Aktif ülser yada itihabi barsak hastalığı olan kişilere yapılmaz.(tedavi sonrası yapılabilir)

Ameliyat öncesinde yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle hastanın obezite geçmişi, ek hastalıkları hakkında bilgi edinilir. Ardından iyi bir fizik muayene yapılır. Ameliyata hazırlık olarak rutin kan tetkiklerine ilaveten bazı hormon ve vitamin düzeylerine bakılması, karın ultrasonografisi ve üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılması gereklidir.

Tüm bunların sonucunda ameliyata engel bir durum olmadığında ameliyat seçenekleri değerlendirilir. Hastanın psikolojik değerlendirmesi mutlaka yapılmalıdır. Psikolojik yeme bozukluğu yada şizofreni gibi duygu durum bozukluğu olması ameliyat sonrası dönemde tedaviye uyumu kötü yönde etkileyip başarıyı düşürebilir sorunlara sebep olabilir. Unutulmamalıdır ki obezite ile mücadelede hekim ve hasta bir takımdır ve birlikte hareket etmelidir.

Hangi ameliyat?

Ameliyat tekniklerini kısaca öyle sınıflandırabiliriz. Hacim küçültücü ameliyatlar, emilimi azaltıcı ve ikisinin bir arada olduğu ameliyatlar. Bugün bunlardan en popüleri sleeve gastrektomi denilen tüp mide ameliyatıdır. Ameliyat sonrası dönemde komplikasyon oranının daha düşük olması, daha kısa sürmesi ve normal fizyolojiyi bozmaması sebebiyle hem hekim hem de hastanın daha çok tercih ettiği bir ameliyat tekniği haline gelmiştir.

Ancak özellikle diabeti olan süper obez hastalarda daha başka teknikler ilk seçenek olarak düşünülebilir. Gastrik bypass ve duodenal switch bu yöntemlerdendir. Bugün duodenal switch en son seçilecek yöntem olarak düşünülmektedir. Hem komplikasyon riski yüksek hem de hastanın normal yaşantısını emilim bozukluğu yapması nedeniyle çok ciddi şekilde etkilemektedir.

Tüp Mide

obez1

Mini Gastrik Bypass

obez2

Duodenal Switch

obez3

Mide kelepçesi

Kelepçe (gastrik band) hastalar tarafında ameliyat olarak düşünülmese de aslında laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılan bir ameliyattır. Genel ameliyat risklerini taşır. Günümüzde kelepçeye bağlı uzun dönemde görülen komplikasyonlar sebebiyle kullanım alanı oldukça daralmış, popülerliğini yitirmiştir.

obez4

Ameliyat olmak istemezsem?

Mide balonu bir seçenek. Ancak mide balonu kalıcı bir zayıflama sağlamaz. Zira maksimum 6 ay sonra çıkarılması gerekir. Her ne kadar hastanede yatmayı gerektirmeyen, endoskopik bir işlem olsa da, balonun patlaması, barsak tıkanıklığı gibi riskleri olan bir girişimdir. Özellikle süper obez yüksek riskli hastalarda ameliyata hazırlık için ameliyat öncesi tercih edilebilir.

obez5