Obezite

Obezite vücut yağ kitlesinin artması olarak tanımlanır. Obeziteyi değerlendirirken vücut kitle indeksi (VKİ) denilen bir parametreden faydalanıyoruz. Bu parametrede kişinin kilosu boyunun karesine oranlanır.

Meme Kanseri

Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanserdir. Süt kanalı veya süt bezinden köken alabilir. 8 kadından biri risk altındadır. Genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin etkisiyle kanser gelişimi başlar.

Endoskopi

Endoskopi ucunda kamera olan bir sistemle mide barsak sistemini incelemeye verilen genel isimdir. Bu işlemlere çeşitli hastalıkların tanı ve tedavisi yapılır.

Mide Fıtığı ve Reflü Cerrahisi

Mide içeriğinin yemek borusuna kaçışı demektir. Gün içinde yenilen gıdalara bağlı olarak bir miktar asit geriye kaçışı zaten olmaktadır. Ancak bu kaçışın sıklığı ve miktarı arttığında ve anatomik bariyerlerin bozulduğu durumlarda mutlak tedavi edilmesi gereken kalıcı reflüden bahsedilir.

Safra Kesesi Hastalıkları

En sık karşılaştığımız durum safra kesesinde taş varlığıdır. Bunun dışında safra kesesi polipleri, safra kesesinin iyi ve kötü huylu tümörleri de görülebilmektedir.

Fıtık Nedir ?

Fıtık karın duvarında bir noktada gevşeme yada yırtılmaya bağlı olarak karın içi organların veya yağ dokusunun önüne karın zarını alarak bir kese gibi karın dışına çıkması demektir.

Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezi hastalıkları iyi ve kötü huylu olmak üzere iki grupta toplanabilir. İyi huylu hastalıklardan halk arasında da en popüler olanı tiroid bezinin büyümesi olarak bilinen guatrdır. Bu büyüme yaygın olabileceği gibi bez içinde tek yada çok sayıda nodülle birlikte de olabilir.

Gül BORA
gul1

İletişim

Medikalpark Ankara Hastanesi
Kent Koop Mah. 1868. Sok. No:15
Batıkent - Yenimahalle/Ankara

e-mail: gbora78@gmail.com

Hastane Tel (312) 666 8169
Hastane Fax (212) 227 3427

Copyright 2018 Yrd. Doç. Dr. Gül BORA ©  Tüm hakları saklıdır.